تاچ تبلت چیست و چگونه کار می کند؟

تاچ یا صفحه لمسی در موبایل و تبلت بخشی از دستگاه است که روی نمایشگر قرار میگیرد و دستورات لمسی را به برد اصلی منتقل میکند. همه ما تاچ را میشناسیم و در طول روز با صفحه لمسی گوشی مان بارها کار میکنیم. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که تاچ تبلت چیست و چگونه کار می کند؟

تکنولوژی تاچ مقاومتی، همان فناوری است که در تاچ گوشی های لمسی قدیمی از آن استفاده می شد و امروزه جای خود را به صفحه لمسی خازنی داده است. ما در این مقاله به تاچ خازنی خواهیم پرداخت که امروزه کاربرد بسیار بیشتری دارد.

آن بخشی از تلفن همراه شما که با انگشت روی آن میکشید یا ضربه میزنید تا آیکونی را انتخاب کنید، همان بخش شفاف شیشه ای که روی نمایشگر قرار دارد و معمولا آن را یک قطعه جدا به حساب نمی آوریم، همان تاچ است.

یک شیشه شفاف که روی نمایشگر قرار گرفته، کل سطح آنرا میپوشاند و مختصات محل لمس شده را به CPU منتقل میکند تا CPU با توجه به برنامه ای که به آن دسترسی دارد درباره نقطه لمس شده توسط شما تصمیم بگیرد.

پس درواقع خود تاچ هیچ ارتباطی با صفحه نمایش ندارد و فقط روی آن قرار گرفته است. مختصات را به پردازشگر منتقل کرده و این CPU است که درباره همه چیز تصمیم میگیرد.(صفحه نمایش هم اطلاعات و دستورات را از CPU دریافت میکند)

 

انواع تاچ در گوشی موبایل و تبلت

تاچ ها را میتوان به سه دسته کلی زیر تقسیم کرد:

تاچ های مقاومتی (ضربه ای)

تاچ های خازنی

تاچ های مادون قرمز (حرارتی)

تاچ تبلت

تاچ موبایل

تاچ مقاوتی یا ضربه ای چیست؟

 

 

این دسته از تاچ ها همان هایی هستند که در مدل های اولیه گوشی های لمسی دیده میشد. همان هایی که باید با ناخن به صفحه ضربه میزدیم تا تاچ عمل کند و گاهی یک قلم برای اینکار، همراه خود داشتند. تاچ های مقاوتی ساخت اولین گوشی های لمسی را برای بشر ممکن ساختند.

این تاچ ها معایبی داشتند که در زیر آنها را برای شما لیست خواهیم کرد:

به علت ضربه های متوالی موقع تاچ عمر کوتاهی داشتند

به گرد و غبار و رطوبت حساس بودند

از چند لمسی پشتیبانی نمیکردند

تصویر از پشت آنها کدر بود

حساسیت پایین موقع لمس

اگر بخشی ازتاچ خراب میشد معمولا کل آن از کار می افتاد

تاچ خازنی چیست؟

 

 

پس از انقراض تاچ های مقاوتی، فناوری جدیدی تاچ های خازنی را وارد بازار کرد. این همان تاچی است که امروزه روی تمام گوشی های موبایل وجود دارد. تاچ های خازنی معایب نسل قبلی صفحه های لمسی را ندارند و میتوانند بیش از ۹۵ درصد نور را از خود عبور دهند. پس بنابراین شاهد تصویر شفاف تری هستیم.

تاچ های خازنی با الکتریسیته ساکن نوک انگشت کار میکنند پس حساسیت بالایی به لمس شدن دارند. این ها هم مختصات نقطه لمس شده را به پردازشگر انتقال میدهند فقط از روش بهتری این لمس را دریافت میکنند! در نتیجه در تاچ های خازنی کیفیت بسیار بالاتری را داریم.

بزرگترین عیب تاچ های خازنی این است که در صورت خیس شدن و ریختن چند قطره آب روی صفحه، آن ناحیه از تاچ موقتا کارایی خود را از دست میدهد و به این خاطر است که این تاچ ها با الکتریسته ساکن کار میکنند و آب میتواند جریان های الکتریکی را مختل کند. همچنین این تاچ ها در سرما میتوانند کمی حساسیت خود را از دست بدهند.

ارسال دیدگاه