روت کردن تبلت به چه معناست و چه فایده یا ضرری دارد؟

روت کردن ترسناک نیست… اگر دقت کنید…روت تبلت و موبایل

احتمالا تا به حال با جمله ی روت کردن تبلت و گوشی های اندروید رو به رو شده اید، فکر میکنید باعث خرابی گوشی می شود؟ با ما باشید تا با این کار آشنا شوید…

روت در لغت به چه معناست؟

root در زبان انگلیسی به معنای ریشه، بنیاد، اصل و امثال این کلمات می باشد.

منظور از روت کردن چیست؟

روت کردن یعنی باز کردن قفل هایی که کارخانه ی سازنده دیوایس های اندرویدی بر روی گوشی یا تبلت های خود گذاشته اند، این قفل ها برای عدم دسترسی آسان کاربران به فایل های سیستمی و حساس سیستم عامل است که در صورت نا آشنا بودن با اندکی بی احتیاطی باعث از دست رفتن سیستم عامل گوشی نشوند. پس وقتی گوشی یا تبلت روت می شود یعنی کاربر اجازه دارد هر نوع تغییری در سیستم عامل ایجاد کند.

چرا روت کنیم؟ آیا لازم است؟

همانطور که در بالا گفتیم روت کردن یعنی توانایی ایجاد تغییرات بنیادین در سیستم عامل، پس روت کردن برای کارهایی نظیر این موارد لازم است، توجه کنید:

بالا بردن سرعت پردازنده (اورکلاک کردن انواع گوشی های اندروید): در اثر گذر زمان و فرسایش دستگاه پردازنده دچار کاهش عملکرد می شود به طور مثال کارایی پردازنده ای با فرکانس ۱٫۲ گیگاهرتز در اثر استهلاک به پردازنده ای با فرکانس ۱ گیگاهرتز تبدیل می شود. عمل اورکلاک کردن فقط در دستگاه روت شده امکان پذیر است.

بیشتر کردن فضای حافظه ی داخلی: در بعضی از دستگاه ها به طور پیش فرض برنامه های بلا استفاده و حجیمی نصب است که در صورت روت بودن میتوان آنها را پاک کرد.

نصب انواع رام های کاستوم: کاستوم رام ها علاوه برتغییر در ظاهر ویژگی های خاص خود را هم دارند مثلا وقتی شرکت سازنده گوشی اندروید ورژن نهایی را برای گوشی خاصی منتشر نمیکند کاستوم رام ها با اندروید های مختلف ساخته می شوند که کاربر از اندروید ورژن نهایی استفاده کند که این کار هم نیازمند روت بودن  گوشی است.

تعمیر تخصصی موبایل و تبلت

چرا روت نکنیم؟

تنها دو دلیل میشود یافت که کاربر را می توان از روت کردن منصرف کرد که باز هم نمی توان این ها را دلایل قانع کننده ای برشمرد:

اول اینکه با روت کردن گارانتی ابطال میگردد که با آنروت کردن می توان مجددا دستگاه را گارانتی کرد و دوم در مواردی بسیار اندک که آن هم بی دقتی کاربر بوده گوشی به مشکل برخورده است.

چگونه روت کنیم؟

روش های گوناگونی برای روت کردن موجود می باشد، در سال های ابتدایی معرفی اندروید روت کردن به شیوه های مشکل و نا امن انجام میشد اما در حال حاضر روت کردن تنها با یک کلیک انجام می شود که با یک سرچ معمولی می توان برنامه هایی از قبیل kingo root , one click root و بسیاری از برنامه های دیگر را پیدا کرد.

سخن پایانی

امیدواریم بتوانیم به سوالات ذهن شما در مورد روت کردن پاسخ داده باشیم، در صورت عدم توانایی در انجام عمل روت کردن می توانید به موسسه آموزشی تعمیراتی به رایا مراجعه فرمایید.

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه